KÔŇ DOMÁCI (Equus caballus)
Trieda: cicavce /Mammalia/
Podtrieda: živorodé /Theria/
Rad: nepárnokopytníky /Perissodactyla/
Čeľaď: koňovité /Equidae/
Druh: kôň domáci /Equuscaballus /
Domestikovať ho začali okolo roku 4000-5000 pred našim letopočtom. Pračlovek ho lovil spočiatku kvôli mäsu. Jeho ťažnú využiteľnosť spoznal človek pred 3000-4000 rokmi pred našim letopočtom. Indiánov aj kovbojov v Severnej Amerike si vieme predstaviť iba na koňoch. Lenže nechýbalo veľa, aby si začali hľadať iný dopravný prostriedok. V praveku putovali významnejšie plemená koní cez Aljašku do Euroázie a severoamerické divé kone vyhynuli. Kôň sa znovu dostal na kontinent iba po španielske vojenskej výprave v 16. storočí.
Stavba tela:
Hlava, šija, hrdlo, hrdelná brázda, prsia, kohútik, lopatka, ramenný kĺb(kĺb ohybu), rameno, lakeť, predlaktie, zápästie, záprstie, spenka, korunka, kopyto, chrbát , rebrá, hruď , podrebrie, mečová krajina, bedrá, hladová jamka, slabiny, pupočná krajina, miešok (u kobýl vemeno), kríže, hrbol bedrovej kosti, chrbát, hrbol stehennej kosti, stehno, predlaktie, päty (tarzus), priehlavok- zadná holeň, chvost .
Potrava:
Najdôležitejším faktorom, na ktorý si kone nedajú dopustiť, je potrava. Kone sú bylinožravce , čo znamená, že živiny získavajú konzumovaním rastlín. Kone majú veľmi veľké a silné zuby, aby dokázali dôkladne požuvať tuhú potravu.
Rozmnožovanie:
Dospelý kôň samčieho pohlavia sa nazýva žrebec, samica koňa je kobyla, konské mláda je žriebä. Kobyla po 11-mesačnej ťarchavosti privádza na svet jedno žriebä, ktoré je úplne vyspelé, chlpaté a dobre vidí. Kone môžu žiť až 50 rokov.
Úžitok:
Zužitkovanie koňa sa menilo podľa miesta i času. Postupom času bol využívaný ako ťažné - pracovné, či jazdecké zviera. V staroveku usporadúvali preteky záprahových vozov, čo v súčasnosti vystriedali jazdecké i dostihové preteky. Už vyše storočia stoja kone v službách lekárskej vedy, získavali z nich vzácne séra. Kôň je verným, inteligentným spoločníkom človeka dlhé stáročia.
Zaujímavosti:
Kôň je cicavec strednej veľkosti, váži 400-500 kg. Zo zmyslov koňa treba vyzdvihnúť zrakový orgán. Spomedzi cicavcov má najväčšie oči v porovnaní s veľkosťou tela. Vynikajúco vidí aj potme. Podľa arabskej poviedky súťažili kôň a lev, ktorý z nich má lepší zrak. Lev bol schopný zazrieť bielu perlu v pohári mlieka, kôň zas našiel čiernu perlu v kope uhlia. Rozhodcovia hodnotili výkon koňa za lepší, vyhral teda on. V ústnej dutine má riasnaté stoličky vhodné na rozdrvenie vláknitej rastlinnej potravy. Rád sa pasie.
|